Crne tačke koje plutaju ispred oka je jedan od najčešćih simptoma za koje pacijenti često kontaktiraju oftalmologa. Tačkice ili „mušice“ zapravo ne plivaju ispred oka već plutaju u središnjem dijelu oka, a mi ih subjektivno vidimo ispred. Nalaze se u staklovini, tvari koja ispunjava središnji dio oka gelaste strukture, sačinjene od 99% vode. Tokom godina se konzistencija ovog gela mijenja što je potpuno prirodan fiziološki proces i nakupine kolagena formiraju gustoće koje izgledaju kao „mušice“ ili mrljice (eng. eye floaters). Ova pojava je potpuno bezazlena i ne prijeti nikakva opasnost po oštećenje vida.
Međutim, ukoliko ovih „mušica“ ima jako puno, a pored njih se javljaju još neke smetnje poput crvenila ili pogoršanja vida, onda to može biti neki ozbiljniji proces, upala ili krvarenje u oku i treba se javiti svom liječniku oftalmologu.
I bljeskovi pred očima su također česti simptom koji nas vodi na očni pregled. Opisali smo kako se s godinama staklovina, tj. gel koji ispunjava središnji dio oka, strukturno mijenja. Zbog fizioloških procesa on se može odvojiti od stražnjeg dijela oka. To odvajanje će dovesti do pojave bljeskova koji se ispoljavaju pri pokretima oka ili glave. Ovo je bezazlen simptom.
No, bljeskovi u očima se mogu javiti i prilikom puknuća mrežnice ili retine, a to je hitno stanje i zahtijeva oftalmološki tretman. Retina ili mrežnica je veoma tanka vidna opna koja oblaže unutarnji dio oka, sastoji se od 120 milijuna senzornih stanica i prima vidne podražaju. Puknuća nastaju zbog degenerativnih promjena, nešto češće kod kratkovidih osoba. Preporučuje se da kratkovide osobe barem jednom godišnje naprave pregled pozadine oka sa širenjem zjenica. U slučaju puknuća retine, potrebno je hitno laserom “zavariti” rupicu na mrežnici kako zbog podvlačenja tekućine iz staklovine ne bi došlo do odignuća ili ablacije retine.
Glavni simptom ablacije retine je pojava tamne zavjese ili “zastora na oku” kako to pacijenti najčešće opisuju. Ablacija predstavlja odignuće mrežnice, najčešće nastaje zbog puknuća kroz koja se podvlači tekućina. Ablacija mrežnice mora se hitno operirati jer se senzorne stanice od kojih se ona sastoji oštećuju unutar 48 sati. Što se prije napravi operativni zahvat na oku to će i oporavak vida biti bolji!
Što je od navedinih simptoma zabrinjavajuće, a što ne, zahtijeva li liječenje ili ne, najbolje će vam ipak reći vaš oftalmolog nakon detaljnog pregleda pozadine oka. Ukoliko primjetite bilo koji od ovih simptoma, specijalizirani stručnjaci retinolozi oftalmološke Klinike Svjetlost stoje vam na raspolaganju.
No comments:
Post a Comment